چهارشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، بازدید بخشداران و دهیاران استان البرز از روستای مبارکه در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   جشنواره مینا ایزدیار, علمی, مراسم ها  »   رونمایی از جایزه پژوهشی دکتر ایزدیار برای کیفیت و سلامت خون +تصویر
783 بازدید
۱۷ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱:۳۲
رونمایی از جایزه پژوهشی دکتر ایزدیار برای کیفیت و سلامت خون +تصویر

رونمایی از جایزه پژوهشی دکتر ایزدیار برای کیفیت و سلامت خون +تصویر

با حضور مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران از پژوهانه و جایزه کیفیت سلامت خون دکتر ایزدیار رونمایی شد.

دکتر علی اکبر پور فتح اله، مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران، شامگاه آدینه ۱۴ مهر ماه، مهمان پنجمین جشنواره علمی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار بود و در این برنامه از جایزه پژوهشی کیفیت و سلامت خون که قرار است هر سال به یاد دکتر مینا ایزدیار اهدا شود رونمایی کرد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون که از شاگردان دکتر مینا ایزدیار بوده است در توضیح اهمیت این جایزه گفت: سلامت خون و کیفیت آن پیوسته یکی از دغدغه های بزرگ مراکز انتقال خون در دنیا بوده است. همچنین تحولات عظیمی در طب انتقال خون رخ داده است که سبب شده انتقال خون از حالت اهدای خون کامل و تزریق آن به بیمار به سمت استفاده از مشتقات خون به تناسب نیاز بیمار تغییر کند.

دکتر علی اکبر پور فتح اله افزود: امروزه فرآورده های خون با دو روش دریافت مستقیم از اهدا کننده و روش تفکیک از خون کامل اهدایی به دست می آید و شاهد عرضه فرآورده های گوناگونی برای بیماران هستیم و هر بیمار متناسب با نیازش از فرآورده های خونی استفاده می کند و بدین ترتیب عوارض ناخواسته دریافت عوامل غیر ضروری در خون بیماران کاهش یافته است.

وی همچنین با اشاره به پیدایش بیماری های نوظهور از تحقیقات متعدد در مورد اهدا کنندگان برای ساماندهی و آموزش و پرورش اهدا کنندگان آگاه و فرهیخته خبر داد و بیان کرد: برنامه خود مراقبتی اهدا کنندگان خون نیز از آن جمله است تا هم خود اهدا کنندگان سالم بمانند و هم سلامت گیرنده خون تضمین شود.

دکتر پور فتح اله از ورود مطالعات جامعه شناسی و روانشناسی برای تعامل بهتر اهدا کنندگان با مراکز اهدای خون نیز سخن گفت و اضافه کرد: امروزه برای رسیدن به خطر صفر انتقال خون و تضمین انتقال خون و فرآورده های آن  با کمترین عوارض و مشکل، نیاز به بازنگری جدی در تحقیقات و فرآیند های کاری است.

به گفته مدیر عامل سازمان انتقال خون به همین دلیل جایزه پژوهانه دکتر ایزدیار برای سلامت و کیفیت خون پیش بینی شده است تا کسانی که در این حیطه فعالیت می کنند تشویق شوند.

وی در مورد نحوه ارائه آن گفت: این جایزه در دو بخش تعریف شده است: نخست جایزه بهترین تحقیق کیفیت و سلامت خون و سپس پژوهانه محقق برنده که یک بودجه تحقیقاتی است و دریافت کننده این پژوهانه می تواند از طریق این رتبه پژوهشی پروژه خود را توسعه داده تکمیل کند یا در زمینه های نوینی آن را ارائه دهد.

برای این کار کمیته ای متشکل از سازمان انتقال خون  و موسسه علمی آموزشی طب انتقال خون تشکیل شده و مسوولیت این پروژه را برعهده گرفته و قرار است هرسال پژوهشها بررسی و رتبه بندی شود و مهرماه هر سال مصادف با تولد دکتر مینا ایزدیار این جایزه اعطا شود.

دکتر پور فتح اله دلیل اینکه این جایزه را به نام دکتر مینا ایزدیار در نظر گرفته اند را نقش مهم وی در ارتقای کیفیت زندگی بیماران تالاسمی و تهیه خون سالم  دانست و افزود: روانشاد دکتر ایزدیار همیشه نگران کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران تالاسمی که مصرف کنندگان عمده خون و فرآورده های آن در کشور هستند، بود و برای ارتقای سلامت آنان از هیچ کوششی فروگذار نکرد.

وی افزود: وقتی با چالش ابتلای بیماران تالاسمی به هپاتیت Cمواجه شدیم، دکتر ایزدیار برای ساماندهی و کمک به این عزیزان انجمن تالاسمی را پی گیری کرد. همچنین طرح غربالگری بیماری تالاسمی را از بدو تولد پی گیری کرد و دستاورد بزرگ این طرح کاهش قابل توجه تولد بیماران تالاسمی در کشور بود که از افتخارات کشور ما به حساب می آید.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ادامه داد: دکتر ایزدیار نقش مهم مشاوره به بیماران تالاسمی و کمک به آنان در ایجاد درمانگاه تالاسمی، مشکل غیر تخصصی بودن درمان در مراکز درمانی کودکان را رفع کرد. با توجه به اینکه بیمارستانهای اطفال، افراد بالای ۱۴ سال را ویزیت نمی کردند، ایجاد درمانگاه تالاسمی بزرگسال با پی گیری های مستمر این بانوی فرهیخته و سخت کوش کیفیت درمان این بیماران را به طرز چشمگیری ارتقا داد. همچنین ارائه خدمات با دسترسی مناسب بیماران تالاسمی به خون و فرآورده های آن و افزایش طول عمر این عزیزان در سطح مردم عادی جامعه از دستاورهایی است که حاصل تلاشهای ایشان و مایه افتخار کشور است.

به گفته دکتر پور فتح اله، دکتر ایزدیارهمیشه نگران کیفیت خون و فرآورده ها و خدمات به بیماران بود و سلامت آنان برای او همیشه مهترین امر بود به همین دلیل پژوهانه و جایزه پژوهشی سلامت و کیفیت خون را به نام ایشان معرفی و رونمایی کرده ایم که امسال برای اولین بار اعطا خواهد شد.

در ادامه با حضور مهندس پرویز ملک پور، همسر روانشاد دکتر مینا ایزدیار از این جایزه پژوهشی رونمایی شد.

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها