چهارشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، بازدید بخشداران و دهیاران استان البرز از روستای مبارکه در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   جشنواره مینا ایزدیار, دینی, مراسم ها  »   آشنایی با موبد مهربان فیروزگری، نام آور زرتشتی
1,255 بازدید
۱۷ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱:۲۴
آشنایی با موبد مهربان فیروزگری، نام آور زرتشتی

آشنایی با موبد مهربان فیروزگری، نام آور زرتشتی

موبد مهربان فیروزگری به عنوان نام آور زرتشتی در پنجمین جشنواره علمی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار معرفی شد.

بخشی از زندگی موبد مهربان فیروزگری را می توانید در ادامه مطلب بخوانید:

وی در محله دستوران یزد در سال ۱۳۱۴ زاده شد. پدرش خدامراد موبد دینیار موبد وفادار و مادرش گوهر موبد خداداد بود. وی یازدهمین فرزند خانواده است. از جمع ۱۲ نفری خواهر و برادران، اکنون ایشان و خواهر کوچکترشان در قید حیات هستند.

ایشان دوران تحصیل خود را در یزد گذراندند. سپس به همراه پدر راهی بمبئی هند شد تا در دبیرستان «کاما آتورنان» به فراگیری دانش و فنون دینی بپردازد اما به دلایلی پذیرفته نشد. لذا پس از آن وی به فراگیری علم و دانش تشویق شد.

ایشان برای ادامه تحصیل به سختی کار می کرد و درس هم می خواند. در بمبئی زبان های انگلیسی و گجراتی آموخت و سپس در دانشگاه در رشته علوم تحصیل کرد و به مدت ۳ سال در کالج Hind Jai در رشته الکترونیک ادامه تحصیل داد. پس از آن جذب شرکت معتبر مهندسی پارسی در هند شد و در راس مدیریت فنی آن قرار گرفت. ده سال به کار در شرکت مشغول بود و سپس در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشت.

ایشان بلافاصله در شعبه ایرانی شرکت IBM در تهران مشغول به کار شد و پروژه های مهمی را در این شرکت مدیریت کرد. ایشان در طول ۴۲ سال عمر کاری خود برای سه شرکت معتبر خارجی و ایرانی دیگر به عنوان مشاور فنی و یا مدیریت خدمات پس از فروش ابزار دقیق و اتوماسیون فعالیت کرده است.

ایشان دو سال قبل از انقلاب جذب انجمن موبدان شد و در کلاسهای دینی روانشاد موبد فیروز آذرگشسب و موبد رستم شهزادی شرکت نمود و یسنا خوانی را از موبدان روانشاد هرمزدیار خورشیدیان و خدامراد یزشنی فراگرفت. وی اطلاعات دینی خود را چنان افزایش داد و به تحقیقات اوستایی پرداخت. تا اینکه در سال ۱۳۶۶ نوزوت شد و تاکنون موبد جامعه زرتشتی هستند.

ایشان پس از انقلاب تلاش بسیار زیادی برای احیا انجمن موبدان و آموزش موبدان و موبدیاران و احیای کلاسهای موبدی انجام داد و با وجود مشغله کاری در مراسم جشن خوانی مختلف و مراسم و آیین ها شرکت و به اوستاخوانی پرداخت و همچنان نیز می پردازد. آوای خوش و دلنشین اوستای ایشان زبانزد همگان است و از سال های دور به تدریس اوستا برای موبدان و موبدیاران می پردازد.

ایشان همچنین مسئول دفتر ثبت ازدواج تهران نیز هستند و در کنگره های دینی زیادی مانند کنگره لندن و بمبئی شرکت و سالهای زیادی از عمر پر برکت خود را صرف آموزش دینی نموده است.

مطالب مرتبط با برچسب

3 دیدگاه برای آشنایی با موبد مهربان فیروزگری، نام آور زرتشتی

 1. فرزین نمیرانیان
  +2

  به روان پدر ومادرش که هر دو موبدزاده بودن درود باید فرستاد بخاطر چنین فرزندی و افتخار جامعه موبان و زرتشتی ودر نهایت جامعه بزرگ ایرانی، طول عمر پر سعادت را برایش آرزو می کنم

 2. مهرداد
  +1

  آقای فیروزگری یکی از بنام ترین و از دوستاشتنی ترین موبدان میباشند که زبانزد خاص و عام هستند و همه از خوش رویی و علم ایشان و … تعریف و تمجید میکنند ، سایه تان مستدام ، تن تندرست و سلامت باشید

 3. یک ایرانی
  0

  درود و مهر فراوان بر مهندس مهربان فیروزگری ، موبد عزیز. همیشه ایام سربلند باشید.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها