یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، سند تک برگ خوابگاه فلفلی به نام انجمن زرتشتیان تهران صادر شد در 1 ساعت قبل منتشر شده است .
»   دینی, فرهنگی  »   جشن ها و آداب و رسوم متنوع زرتشتیان در حال فراموشی هستند
596 بازدید
۲۹ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۲
جشن ها و آداب و رسوم متنوع زرتشتیان در حال فراموشی هستند

جشن ها و آداب و رسوم متنوع زرتشتیان در حال فراموشی هستند

جشن ها و آداب و رسوم متنوع زرتشتیان در حال فراموشی هستند و باید برای مکتوب کردن آنها اقدام کرد.

دکتر کتایون مزداپور، در نشست علمی تنوع فرهنگی و همبستگی ملی از منظر زرتشتیان ایران که ۲۲ شهریور ماه در پژوهشکده‌ی مردم‌شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد با بیان این مطلب گفت: از این که چه زمانی یزد به عنوان مرکز زرتشتیان مطرح شد، اطلاعاتی در دست نیست چرا که جامعه ایران هرگز نوشتاری نبوده و اگر هم نوشته ای روزگاری در این زمینه وجود داشته در طول زمان باقی نمانده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر مزداپور با بیان این که مدارک موجود درباره جامعه زرتشتی متعلق به دوره صفوی است گفت: برای بررسی تنوع فرهنگی در جامعه زرتشتی باید به زبان، یادبودهای شفاهی (داستان های شفاهی) و نام های خانوادگی توجه کرد.
او با اشاره به این که نام خانوادگی می تواند انتساب افراد به جاهای مختلف را نشان دهد گفت: به طور مثال نسبت کابلی ها به کابل، مهرانی ها به مهران، میران و خاندان اشکانی و نیز هنگامی ها به هنگام فارس بازمی گردد.
این نویسنده زرتشتی با بیان این که زبان زرتشتی ها، دری است، گفت: زمانی که داریوش بزرگ سومین نسخه کتیبه خود را به فارسی نوشت در واقع نوشتن به این زبان اغاز شد و فارسی به نوعی زبان میانجی یا میانگان یعنی زبانی بین زبان ها شد.
او افزود: چندین زبان میانگان وجود داشته اما زبانی که هنوز باقی مانده فارسی است که نسبت به سایر زبان ها سیر تحول کندتری داشته و همچنان هم بعد از قرن ها ما می توانیم شاهنامه فردوسی را به راحتی بخوانیم و بفهمیم.
او درباره زبان دری زرتشتی گفت: این زبان ریشه مادی داشته و قاعدتا خانواده های موبدان باید از مادها بوده باشند.
مزداپور در ادامه توضیحاتی درباره جشن ها و مراسم و آداب و رسوم زرتشتی ها از جمله جشن سده داد و گفت: اگرچه جشن ها و آداب و رسوم زرتشتیان بسیار متنوع است  اما متاسفانه در حال فراموشی هستند و هنوز مکتوب نشده اند.

پوشش زنان زرتشتی، شاد و راحت
موبدیار دکتر پروا نمیرانیان، سخنران بعدی این نشست به ارائه توضیحاتی درباره پوشش زنان زرتشتی پرداخت و گفت: تاریخ لباس بخشی از تاریخ تمدن هر جامعه ای است و محیط در تنوع فرهنگی جوامع بسیار موثر است.
او با اشاره به قابل استفاده بودن پوشش سنتی زنان زرتشتی در تابستان و زمستان گفت: این پوشش راحت، آزاد، در رنگ های شاد و پوشیده بوده است.

تغییر فرهنگ ها در طول زمان و مکان اجتناب ناپذیر است

در ادامه نشست موبدیار اردشیر بهمردی، به ایراد سخنانی درباره تنوع فرهنگی زرتشتیان پرداخت و با اشاره به وجود تفاوت هایی در آداب و رسوم و مراسم زرتشتیان تهران، یزد، کرمان، کرج و حتی هندوستان گفت: با وجود همه این تفاوت ها ریشه همه آنها واحد است، در واقع به رغم تفاوت ظواهر فرهنگی آنها براساس زمان و مکان، اصول کماکان ثابت است.
او با تاکید بر ثبت فرهنگ ها برای باقی ماندن آنها در طول زمان، تغییر را امری اجتناب ناپذیر دانست.

تنوع فرهنگی زرتشتیان

موبد پدرام سروش پور سخنران بعدی نشست نیز درباره گوناگونی آیین ها و سنت های دینی و فرهنگی زرتشتیان گفت: در زمان ساسانیان، اردشیر بابکان تصمیم گرفت با تکیه بر دین زرتشت یکپارچگی فرهنگی را به وجودبیاورد با این حال و به رغم همه تلاش های او به دلیل گستردگی سرزمین و فرهنگ، ایران هرگز به یکپارچگی نرسید و همواره شاهد تنوع فرهنگی در ان بوده و هستیم.
Untitled-1def Untitled-1ewsd

 

 

مطالب مرتبط با برچسب

کتاب بازآرایی گل و نقش منتشر شد
کتاب «بازآرایی گل و نقش: تلاشی برای بهره جویی از سنت ایرانی کهنی در سوزن دوزی» به نویسندگی کتایون مزداپور و شیرین مزداپور منتشر شد.
کتاب ادیان و مذاهب درایران باستان، شایسته تقدیر شناخته شد
کتاب ادیان و مذاهب در ایران باستان به نویسندگی دکتر کتایون مزداپور و همکاران در مراسم اختتامیه دومین دوره همایش نشان دهخدا شایسته تقدیر شناخته شد.

4 دیدگاه برای جشن ها و آداب و رسوم متنوع زرتشتیان در حال فراموشی هستند

 1. محمد عریانی نژاد
  0

  درود و ادب. بایسته است یادآور شوم نگهداشت فرهنگ و آداب بسته به شناساندن آن به گروههای مردمی است. برای پاسداشت زبان دری زرتشتی بایست آن را به ایرانیان شناساند. در واپسین سفرم به یزد با این زبان آشنا شدم و به انگیزه پیشینه زبانشناسی دوست می دارم آن را فرا گیرم. حال شناساندن این زبان بر شما هموطن گرامی زرتشتی است. با سپاس

 2. فرزین نمیرانیان
  0

  درود بر شما که اینگونه به زبان یک جامعه علاقمند شدید، کاش بعضی از همکیشان چنین فکر  می کردند هم زبان دری هم فارسی را حفظ می کردند ولی افسوس چنین نیست

 3. فرزین نمیرانیان
  0

  دختر عمو جان کتایون مزداپور،تشکر به خاطر قرار دادن این اطلاعات،به خاطر اینکه نسل جوان کمتر استقبال می کنند و پراکندگی جامع وتاثیر فرهنگهای دیگر و تاثیر بعضی عوامل در زندگی خوانواده های زرتشتی،در حال فراموشی است

 4. فرزین نمیرانیان
  0

  جناب سرکار خانم موبدیار دکتر پروا نمیرانیان،چنین است ولی زمان،مکان و شرایط افراد این را هم تحت تاثیر گذاشته است و لباس جامعه زنان زرتشتی در حال تغییر است، 

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها