پنجشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی در کنگره بین المللی موسسه محک در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   جشنواره مینا ایزدیار, علمی, مراسم ها  »   اجرای طرح بررسی شیوع کم خونی در میان زرتشتیان همزمان با جام جان باختگان
635 بازدید
۲۶ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۱۵
اجرای طرح بررسی شیوع کم خونی در میان زرتشتیان همزمان با جام جان باختگان

اجرای طرح بررسی شیوع کم خونی در میان زرتشتیان همزمان با جام جان باختگان

طرح پژوهشی بررسی شیوع کم خونی در میان زرتشتیان ایران، همزمان با جام جان باختگان در تهران دنبال می شود.

طرح پژوهشی بررسی «شیوع کم خونی و ژنتیک مولکولی هموگلوبینوپاتی ها در جامعه زرتشتیان ایران» که از آبان ماه سال گذشته با نمونه گیری اتفای از جامعه زرتشتیان ساکن شهر یزد شروع شده بود. همزمان با سی و هفتمین دوره پیکارهای ورزشی جام جان باختگان در تهران دنبال می شود.

به گفته دکتر راشین جهانگیری، مدیر اجرایی طرح در این مرحله از زرتشتیان ساکن استان تهران نمونه گیری خون صورت می گیرد و دو آزمایش رایگان خون برای هر داوطلب انجام می شود که ضمن محرمانه ماندن اطلاعات داوطلبان، شخصا از نتایج آزمایش خود آگاه شوند. در این مرحله شیوع میزان کم خونی در سطح جامعه و انواع کم خونی مرتبط با اختلالات زنجیره هموگلوبین مانند انواع تالاسمی ها که می تواند بصورت ژنتیکی به فرزندان منتقل شود، بررسی می شود.

این طرح با همکاری کانون دانشجویان زرتشتی و تنی چند از دانشجویان علاقه مند همزمان با جام جان باختگان در محل همایشگاه مارکار تهرانپارس و از ساعت ۱۶ تا ۲۱ اجرا می شود و همکیشان علاقه مند می توانند با این پروژه تحقیقاتی همراه باشند.

طرح بررسی شیوع کم خونی در میان زرتشتیان ایران توسط گروهی از پژوهشگران به مدیریت دکتر سینا ایزدیار به صندوق پژوهش و نوآوری نهاد ریاست جمهوری معرفی و مورد تایید قرار گرفته است.

البته پیش آن با رایزنی های دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس، یک کرسی پژوهشی در حوزه خون و بیماریهای آن به افتخار دکتر مینا ایزدیار تخصیص یافت. این کرسی به تایید دکتر سورنا ستاری، معاون ریاست جمهوری و ریاست صندوق پژوهش و نوآوری رسید. تا به حمایت مالی از طرح های معرفی شده از سوی محققان به ویژه محققان جامعه زرتشتی بپردازد.

گفتنی است شادروان دکتر مینا ایزدیار از پزشکان و مدیران نامی جامعه زرتشتیان است که در طول عمر خود خدمات بسیار گرانبهایی برای بیماران بخصوص کسانی که از انواع بیماریهای خون رنج می کشیدند، داشت.

ایشان استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، متخصص اطفال، فوق تخصص خون و سرطان بود و سابقه ریاست انجمن تالاسمی و مدیریت بخش های مختلف بیمارستان های بنام تهران و بخصوص رئیس بخش خون و سرطان مرکز طبی کودکان(بیمارستان دکتر حسن اهری) را در پرونده کاری خود داشت.

مطالب مرتبط با برچسب

4 دیدگاه برای اجرای طرح بررسی شیوع کم خونی در میان زرتشتیان همزمان با جام جان باختگان

 1. +1

  به نام خدا
  بروان دکتر مینا ایزدیار وهمه کسانی که مانند او فکر کردندو مانند او به جامعه خویش خدمت کردند در هر رشته، هر قوم و دینی وهر کجا، حالا در حیات نیستند ،به آنها درود می فرستم و تشکر از کسانی که به فکر سلامتی جامعه هستند تندرستی و 
  شادمانی را آرزو م کنم.
  امید از دیگر مسائل خونی وغیر خونی هم بررسی شود
  شاد وپیروز وپاینده باشید
  فرزین از آمریکا

 2. گوهر خسرویانی
  0

  کسانی که در زمان برگزاری جام موفق به دادن خوم جهت ازمایش نشده اند باید به کجا مراجعه کنند.

 3. گوهر خسرویانی
  0

  برای انجام ازمایش خون برای بررسی کم خونی باید به کجا مراجعه کرد.

 4. 0

  به نام خدا
  امیداست به این سوال جواب داده شود ومشکل ایشان وکسانی مانند ایشان جواب داده شده باد

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها