پنجشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی در کنگره بین المللی موسسه محک در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن موبدان تهران, انجمن ها, دینی  »   گزارشی از آیین نوزوتی موبد کورش بلندی
687 بازدید
۲۶ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۴۰
گزارشی از آیین نوزوتی موبد کورش بلندی

گزارشی از آیین نوزوتی موبد کورش بلندی

آیین نوزوتی موبد کورش ایرج بلندی در بامداد آدینه ۲۳ تیرماه برگزار شد

آیین نوزوتی که از کهن ترین و اصیل ترین آیین های دینی زرتشتیان است.

مرحله ای است که رسما در آن یک موبدزاده پس از گذراندن مراحل و سر بلند بیرون آمدن از آزمون های دینی، به جرگه موبدان پیوسته و این رسم نوعی اعلام پذیرفتگی موبدزاده به موبدی است مانند سدره پوشی که یک زرتشتی زاده به جمع زرتشتیان می پیوندد.

بامداد روز برگزاری آیین نوزوتی موبدان، در آغازین ساعات بامداد در محل آدریان گرد آمده و در محل یشتخانه پس از کوبیدن هوم و گرفتن آبزور و با خواندن اوستای سروش واژ و نو کردن کشتی آفرینگان دهمان نوزوتی با مقدمه ای ویژه را سرایش کرده و با برساد به دوشارمی و تندرستی نوناور کورش ایرج بلندی تحویل دادند.

سپس همه موبدان برای انجام ادامه مراسم و سه بار گشتن به دور آتش آتشدان و خواندن آتش نیایش به حیاط آدریان و سالن خسروی آمدند. موبد فیروزگری در آغاز گروه و در پی او موبد کورش بلندی با کلاه ویژه بر سر و کلیدی به نام ورده که در دست میچرخاند و پشت سر وی موبد مهربان پولادی که پیش از این آیین نوزوتی وی برگزار شده است، با سینی حاوی ورستار که شامل سه چوب از درخت انار یا گز که بصورت هرمی توسط بندی به نام ورس بهم متصل شده و با پارچه ای سبز پوشانده و دو آینه به نشانه کمک گرفتن از تجارب گذشتگان و روشنایی راه آینده دین از جلو و عقب آن آویزان است و بر سر قرار داده است دست در دست موبدان دیگر دور تا دور آتش سه بار گشته و پس از پایان این آیین همه موبدان و مهمانان بجز موبد فیروزگری و نوزوت و موبد پولادی که جهت ادامه مراسم مینوی و دینی به یشتخانه برگشتند، به سالن خسروی جهت برگزاری مراسم شادی و سرور رفتند.

در آغاز برنامه داخل سالن، ویستا بلندی دختر موبد کورش بلندی به همراه سپند بلندی فرزند موبد تورج بلندی به اجرای گاتهاخوانی پرداختند. سپس آقای آرش فیروزان با سرایش بندی از هات ۴۶ گاهان که اشاره به گرویدن فریانه تورانی به آیین مزدیسنی و پذیرفتن پیام اشوزرتشت دارد و بیان اینکه در متن های اوستای متاخر از نوادگان فریانه به دفاع از دین و آیین اشوزرتشت بر میخیزند مانند موبد آذرباد ماراسپندان که باعث سرافرازی دین بهی می شود، به اهمیت شناخت درست از دین و تلاش برای تداوم پیامهای اشوزرتشت برای نسل های بعدی جامعه زرتشتی اشاره کرد.

سپس موبدیار پریا ماوندی به عنوان مجری برنامه از دکتر موبد اردشیر خورشیدیان برای بیان سخنانش دعوت نمود. دکتر خودشیدیان به اهمیت پرهیز از سواستفاده های شخصی و متفرقه از دین اشاره کرد و نوید داد که انجمن موبدان در تلاش است تا شرایطی فراهم کند که دو نسل بعد از موبدیاران هم بتوانند به جرگه موبدان بپیوندند.

سخنران بعدی دکتر اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس بود که ضمن شادباش این جشن خجسته به شاخصه های نیک اخلاقی و خاطرات خوب خود از خانواده بلندی و کورش اشاره کرد و گفت قطعا حمایت خانواده موبد بلندی و به ویژه همسرش کتایون فلاحت در رسیدن او به این هدف بزرگ کارساز بوده و با اهدا یادبود به خانم فلاحت این افتخار را به جامعه زرتشتی شادباش گفت.

سپس دکتر رستم خسرویانی فرنشین انجمن زرتشتیان تهران به جایگاه دعوت شد و بیان شادباش به جامعه زرتشتی و خانواده بلندی و جامعه موبدان داشته و افزود باید از انجمن موبدان سپاسگزاری کرد که شرایط پیوستن موبدزادگان به رتبه موبدی را فراهم میکنند.

مطالب مرتبط با برچسب

آدینه ۲۳ تیر ماه، آیین نوزوتی کورش بلندی برگزار می شود
بر اساس اعلام انجمن موبدان تهران روز آدینه 23 تیر ماه آیین نوزوتی کورش بلندی برگزار می شود و بدین ترتیب موبدی دیگر به جامعه موبدان اضافه خواهد شد.

یک دیدگاه برای گزارشی از آیین نوزوتی موبد کورش بلندی

  1. 0

    به خدا
    آرزو موفقیت برای جامعه زرتشتی ،کنکاش موبدان ،خانواده او،
    واو،را میکنم وامیدوارم این مراسمها ادامه پیدا کند.
    فرزین از آمریکا

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها