جمعه, ۰۳ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی در کنگره بین المللی موسسه محک در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن زرتشتیان مزرعه کلانتر, انجمن ها, دینی, ورزشی  »   گاهنبار و مسابقات پنجی از راه می رسد
783 بازدید
۱۹ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۴۸
گاهنبار و مسابقات پنجی از راه می رسد

گاهنبار و مسابقات پنجی از راه می رسد

روزهای ۲۲ تا ۲۶ تیر ماه، برابر است با چهره همس پت میدیم گاه در گاهشمار قدیمی زرتشتیان.

این چهره در ۵ روز پایانی سال برگزار می شود و با نام پنجی شناخته میشود اما در گاهشمار قدیم زرتشتیان، به دلیل عدم محاسبه در طول چندین قرن، شاهد جابجایی ماه ها هستیم به نحوی که پایان اسفند همزمان شده با روزهای پایانی تیر ماه.

با وجود اینکه زرتشتیان چندین سال است، از گاهشماری استفاده می کنند که در آن روزهای کبیسه محاسبه شده است و مناسبتها در جای واقعی خود قرار دارند، اما همچنان برخی از سنتهای کهن زرتشتی همانند گاهنبار پنجی یا مهرایزد، بر اساس گاهشمار قدیمی نیز برگزار می شوند والبته در زمان برگزاری در گاهشمار قدیمی، پایبندی بیشتری به آیینها نیز دیده می شود.

اما از جمله روستاهای زرتشتی نشینی که آیین پنجی را برگزار می کند روستای مزرعه کلانتر در نزدیکی شهر میبد است. در طول این پنج روز برخی از زرتشتیان آیینهای گاهنبار را در خانه خود برگزار می کنند که با همراهی دیگر زرتشتیان روستا انجام می پذیرد و پیش از سپیده دم سه شنبه ۲۷ تیر ماه نیز آیین آتش افروزی اورمزد و فروردین ماه به صورت گسترده بر روی بام خانه های روستا برگزار می شود.

از سوی دیگر امسال چهلمین دوره مسابقات جام پنجی نیز برگزار می شود، این دوره از مسابقات یادواره روانشاد کیخسرو خداداد خادمی کلانتری است و در رشته های والیبال، دو در آب، تنیس روی میز، دو و میدانی، فوتبال گل کوچک، پیاده روی همگانی و گوی و چفته(داووسی) برپا می شود.

به گفته آقای خداداد منوچهری مسئول برگزاری مسابقات، این دوره از بازیها از شامگاه روز دوم پنجی برابر با جمعه ۲۳ تیر ماه با برپایی آیین گشایش در مجموعه آتشکده مزرعه کلانتر آغاز خواهد شد و علاقه مندان تا روز پنجشنبه می توانند برای ثبت نام در رشته های مختلف به ایشان مراجعه کنند.

مراسم پایانی مسابقات نیز شامگاه دوشنبه ۲۶ تیرماه در تالار جان باخته رستم آذرباد برگزار می شود.

 

مطالب مرتبط با برچسب

آیین آتش افروزی سپیده دم سال نو در قاسم آباد
آتش افروزی در سپیده دم روز اورمزد از ماه فروردین، یکی از سنتهای زرتشتیان است که در آغاز سال جدید انجام می شود.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها