چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، انتخابات انجمن اولیا و مربیان دبستان دخترانه مارکار برگزار شد در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   دسته‌بندی نشده, دینی  »   آیین گاهنبارخوانی چهره میدیوشهم در تهران برگزار می شود
625 بازدید
۲۵ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۲۶
آیین گاهنبارخوانی چهره میدیوشهم در تهران برگزار می شود

آیین گاهنبارخوانی چهره میدیوشهم در تهران برگزار می شود

روزهای ۸ تا ۱۲ تیر ماه چهره گاهنبار میدیوشهم آغاز می شود، در طول این ۵ روز آیینهای گاهنبارخوانی در تهران برگزار می شود که برخی از آنها را در ادامه مطلب می خوانید:

انجمن موبدان تهران آیین واج یشت گاهنبار را ساعتی پس از نیمه شب ۸ تیر ماه آغاز می کند و از ساعت ۶ بامداد پنجشنبه ۸ تیر ماه نیز با حضور همکیشان این مراسم در آتشکده تهران ادامه می یابد. در مراسم واج یشت که در واقع پیش از آغاز چهره گاهنبار برگزار می شود موبدان به یسنا خوانی می پردازند.

انجمن زرتشتیان تفت و توابع نیز روز آدینه ۹ تیر ماه آیین گاهنبارخوانی را در دو نوبت برگزار می کند، همکیشان می توانند ساعت ۱۰ صبح و ۴ پسین در خانه نرگس حضور یابند و در آیین گاهنبارخوانی شرکت نمایند.

مجموعه مسکونی رستم باغ نیز در این ۵ روز شاهد برگزاری سه آیین گاهنبارخوانی است. روز پنجشنبه هشتم تیر برابر با نخستین روز چهره گاهنبار، یک بار در ساعت ۱۰ صبح آیین گاهنبارخوانی در آتشکده رستم باغ برگزار می شود و همچنین گاهنبار گاتاپویان نیز از ساعت ۶ پسین آغاز می شود. در روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه نیز بار دیگر در ساعت ۱۰ صبح مراسم گاهنبار در آتشکده این مجموعه برپا می شود.

گاهنبارها جشنهایی بسیار کهن در ایران باستان هستند که ۶ بار در طول سال برگزار می شود و هر کدام از این دوره ها ۵ روز به طول می انجامد و جمعا ۳۰ روز در طول سال جشن گاهنبار برپا می شود. در هر کدام از روزهای برگزاری گاهنبار، برخی از زرتشتیان آیین گاهنبارخوانی را جشن می گیرند،  در واقع نیاکان هر خانواده، آیین گاهنبارخوانی را در یکی از روزهای چهره گاهنبار قرار داده اند و از آن زمان تاکنون هر ساله در آن روز، آیین گاهنبارخوانی توسط بازماندگان و فرزندان آن خانواده برپا می شود، سنتی که همچنان در استان یزد پابرجا است.

جشنهای گاهنبار جشنهای آفرینش نیز به شمار می روند و زرتشتیان اعتقاد دارند که در هر چهره گاهنبار خداوند آفرینش خود را تکمیل کرده است، آسمان، آب، زمین، گیاه، جانوران و انسان به ترتیب در هر کدام از چهره های گاهنبار آفریده شده اند.

از سوی دیگر با توجه به معانی هر چهره گاهنبار و زمان برگزاری آن در طول سال، می توان دریافت که جشنهای گاهنبار به نوعی با زندگی کشاورزی ایرانیان در ارتباط بوده است.

گفتنی است میدیوشهم دومین چهره گاهنبار در سال است به معنی میان تابستان، که البته منظور در اینجا تابستان بزرگ است که از فروردین آغاز می شده و تا پایان مهر به طول می انجامیده است. در این چهره آفرینش آب انجام گرفته است.

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها