پنجشنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۶
»   انجمن زرتشتیان شریف آباد, انجمن ها, دینی, فرهنگی  »   روزهای زیارت همگانی پیرسبز از راه می رسد
1,043 بازدید
۲۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۲۸
روزهای زیارت همگانی پیرسبز از راه می رسد

روزهای زیارت همگانی پیرسبز از راه می رسد

روزهای ۲۴ تا ۲۸ خرداد برابر با اشتاد تا انارام ایزد زمان زیارت همگانی پیرسبز، شناخته شده ترین زیارتگاه زرتشتیان جهان است.

انجمن زرتشتیان شریف آباد به عنوان متولی این زیارتگاه امسال نیز در تلاش است تا امکانات مورد نیاز برای همکیشان را مهیا کند.

 

در همین راستا با آرشام بلیوانی، سرپرست انجمن زرتشتیان شریف آّباد به گفتگو نشستیم وی در ابتدا به فعالیتهای انجام شده برای آسایش بیشتر همکیشان اشاره می کند:

– اجرای طرح وسیع سازی نیایشگاه و اضافه شدن درب خروجی جداگانه برای سهولت همکیشان و بازدیدکنندگان

– ساخت منبع بتونی بزرگ در پایین کوه برای به حداقل رساندن مشکل آب

– تجهیز معابر و مکان های خاص به کپسول های آتش نشانی

– تجهیز سرویس های بهداشتی به دست خشک کن برقی و خوشبو کننده هوا

– نظافت و سم پاشی کل زیارتگاه

– سرویس و راه اندازی آب سردکن های زیارتگاه

– مرمت پله ها و ساختمان ها

– احیا و اضافه شدن فضای سبز زیارتگاه

 

همچنین برخی از برنامه هایی که امسال در روزهای زیارت انجام می شود را اینگونه نام می برد:

– برگزاری گهنبار تندرستی همکیشان

– هماهنگی با نیروی انتظامی برای امنیت

– استقرار گروه هماهنگی(انتظامات) برای راهنمایی همکیشان

– استقرار پزشک جهت امور اورژانسی احتمالی

– پخش نیایش همگانی

 

در ادامه نکته هایی که انجمن زرتشتیان شریف آباد از همکیشان می خواهد تا به آن توجه کنند را می آوریم:

 

۱- از آنجا که در زیارتگاه محدودیت مکانی و تدارکاتی وجود دارد، همکیشان محترم از همراه نمودن افراد غیر زرتشتی در زمان زیارت همگانی پیرسبز جداً پرهیز نمایید. بدیهی است در صورت مشاهده افراد غیر زرتشتی ضمن هدایت آن ها به نیروی انتظامی مستقر در منطقه، کلیه عواقب و مسئولیت های بعدی و همچنین تهیه امکانات برگشت آن ها به عهده شخص خواهد بود.

 

۲- ظروف و امکانات پیرسبز متعلق به تمامی زرتشتیان است، لذا شایسته است در حفظ و نگهداری آن ها دقت لازم مبذول گردد.

 

۳- مسئولین محترم تورها و آژانس های مسافرتی زرتشتی دقت فرمایند منحصراً افراد زرتشتی را  ثبت نام کنند، بدیهی است در صورت مشاهده افراد غیر زرتشتی عواقب آن طبق بند ۱ قابل اجرا خواهد بود. شایسته است کلیه مسئولین  تورها قبل از اعزام همکیشان به زیارتگاه با انجمن زرتشتیان شریف آباد (آرشام بلیوانی) هماهنگی های لازم را به عمل آورند.

 

۴- از آنجا که زیارتگاه جزء اماکن پاک و سپندینه می باشد، رعایت منزلت مینوی آن به خصوص در داخل نیایشگاه در صدر امور قرار دارد. شایسته است با پیروی از آموزه های نیک اهورایی که باعث تقویت جایگاه مینوی زیارتگاه و حفظ سنت های زیبا زرتشتی می شود همت گماریم چرا که اگر تا کنون زرتشتیان توانسته اند این مکان های مقدس را نگهداری و حفظ نمایند، همت والا و خویشکاری همکیشان در این اماکن بوده که همواره مورد تاکید انجمن محترم موبدان به عنوان مهمترین ارگان حافظ امور مینوی زرتشتیان بوده است. شایسته است بانوان گرامی ضمن استفاده از لباس سنتی پایبندی خود را همچون گذشته به سنت های زیبای خود به نمایش گذاشته و آقایان محترم نیز همچنان که در گاتهای مقدس آمده است پا به پای بانوان از هر لحاظ رعایت پارسایی و پرهیزگاری بر اساس موازین دینی را به خصوص در این اماکن مدنظر داشته باشند.

 

همچنین انجمن زرتشتیان شریف آباد به همکیشان یادآوری کرده که از سه طریق می توانند دهشهای خود جهت زیارتگاه انجام دهند:

۱- صندوق خیریه مستقر در نیایشگاه

۲- پرداخت به رابط انجمن زرتشتیان شریف آباد مستقر در ساختمان انتظامات و دریافت رسید.

۳- پرداخت به شماره حساب سیبای زیارتگاه به شماره ۰۱۰۶۰۱۸۱۸۰۰۰۵ (بانک ملی مرکزی اردکان) و ارسال رسید آن به تلفکس ۰۳۵۳۲۲۳۶۱۹۱، همچنین از طریق همین شماره نیز می توانند پیشنهادها و انتقادهایشان را برای انجمن زرتشتیان شریف آباد فکس نمایند.

 

گفتنی است پیرسبز حدود ۱۰۰ کیلومتر با شهر یزد فاصله دارد و در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان میان کوه های اردکان و نخجیره در دامنه کوهی بلند قرار دارد.

مطالب مرتبط با برچسب

ارشام بلیوانی همراه با تیم دانشگاه آزاد مقام نخست مسابقات جهانی رباتیک ژاپن را کسب کرد
ارشام بلیوانی دانشجوی زرتشتی دانشگاه آزاد اسلامی یزد، همراه با تیم YRA از این دانشگاه توانست مقام نخست مسابقات جهانی روبوکاپ 2017 در ناگویا ژاپن را به دست بیاورد.

2 دیدگاه برای روزهای زیارت همگانی پیرسبز از راه می رسد

  1. مندگاری شریف ابادی
    +1

    آرشام جان واقعا خسته نباشید . حقا که قابل ستایش هستید . افتخار جامعه زرتشتی و محله شریف شریف اباد هستید . زیارتگاه ها با وجود شما مهندس بلیوانی همیشه سبز و جاودانه باقی میمینند

  2. +2

    بسیار پسنده و سپاس ویژه از تلاشها و کوشش‌های همه شما بزرگواران پایدار و تندرست و شاد زیوید . تا زیوید به کامه تن و روان زیوید

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها