شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، سخنرانی در کلاسهای دینی کرج در 8 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   نماینده زرتشتیان: جلوگیری از ورود پیروان ادیان الهی به شورای شهر بر خلاف قانون اساسی است
879 بازدید
۳۰ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۴۲
نماینده زرتشتیان: جلوگیری از ورود پیروان ادیان الهی به شورای شهر بر خلاف قانون اساسی است

نماینده زرتشتیان: جلوگیری از ورود پیروان ادیان الهی به شورای شهر بر خلاف قانون اساسی است

پس از اینکه شورای محترم نگهبان ورود پیروان ادیان الهی به شوراهای شهر و روستا را در نامه ای به تاریخ ۲۶ فروردین ماه غیر شرعی اعلام نمود.  نماینده زرتشتیان در مجلس با ارسال نامه ای برای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس از وی درخواست کرد از هیات نظارت انتخابات شوراها بخواهد تا بر اساس قانون عمل کند.

دکتر اسفندیار اختیاری در نامه خود ضمن اخطار قانون اساسی تاکید کرده است که چگونه شورای محترم نگهبان بدون طی کردن مراحل مشخص در قانون اساسی راسا برای لغو بخشی از این قانون اقدام کرده است و از طریق ارائه لایحه یا طرح به مجلس عمل نشده است؟ آن هم قانونی که ۲۰ سال از اجرایی شدن آن می گذرد. وی همچنین اجرایی شدن این نامه را مخالف عدالت و برابری تصریح شده در اصل سوم قانون اساسی دانسته و از رئیس مجلس درخواست کرده تا دستورات لازم را صادر فرمایند.

متن کامل نامه دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی به دکتر علی لاریجانی را در ادامه مطلب بخوانید:

 

به نام دانای بزرگ هستی بخش

جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با درود فراوان

احتراما، پیرو جلسات و مذاکرات متعدد، همانگونه که اطلاع دارید شورای محترم نگهبان با ارسال نامه شماره ۲۴۰/۱۰۰/۹۶ به تاریخ ۲۶/۱/۹۶ که به پیوست تصویر آن تقدیم می گردد، تبصره ۱ ماده ۲۶ از “قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵” را خلاف موازین شرع شناخته است. در این تبصره، ادیان الهی رسمی شناخته شده در قانون اساسی، اجازه ثبت نام در شوراهای شهر و روستا را دارند. ضمن اخطار قانون اساسی به این نامه و محتوای آن، چند نکته جهت تاکید بیان می گردد.

بر اساس اصل ۹۴ و ۹۵ قانون اساسی، شورای محترم نگهبان در مدت زمان مشخصی امکان اظهار نظر در مورد هر قانون را دارد که پس از اتمام آن و طی مراحل قانونی، قانون مصوب و لازم الاجرا است. حال چگونه امکان دارد، قانونی که بیش از بیست سال از تصویب آن می گذرد، بدون ارائه طرح یا لایحه و طی کردن مراحل مشخص در قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس، بخشی از آن لغو شود. اگر این اتفاق رخ دهد، پس چگونه بر اساس اصل ۵۸ ، مجلس مسئول قوه مقننه و در راس امور است؟

نکته دیگر این است که این قانون در چند مرحله از انتخابات شورای شهر و روستا به کار گرفته شده است و پیروان ادیان الهی در انتخابات شرکت کرده اند و نیازی به تفسیر ندارد، ولی چنانچه این نامه اجرایی شود و پیروان ادیان الهی در این دوره اجازه حضور نداشته باشند، مخالف اصل سوم قانون اساسی و عدالت و برابری نیز است.

در همین راستا موارد دیگری را نیز می توان بیان کرد که به این نکات بسنده می شود، لذا از آن مقام مسئول قوه مقننه، انتظار می رود بر اساس قانون اساسی عمل کرده و در این رابطه دستورات لازم را صادر فرمایند.

باسپاس

دکتر اسفندیار اختیاری

نماینده ایرانیان زرتشتی

مطالب مرتبط با برچسب

2 دیدگاه برای نماینده زرتشتیان: جلوگیری از ورود پیروان ادیان الهی به شورای شهر بر خلاف قانون اساسی است

 1. بانو بزرگی
  +6

  با سپاس از نماینده محترم بعنوان یک شهروند زرتشتی ایرانی میخواستم اضافه کنم که چگونه است که ما زرتشتیان همانند دیگر هموطنان باید مالیات پرداخت بکنیم بچه های ما درجنگ تحمیلی همدوش دیگر هموطنان بجنگند وچندین شهید تقدیم انقلاب کنیم واکنون نیز پسرانمان از رفتن بخدمت نظام سر باز نزنند ولی از حقوق شهروندی برابر محروم باشیم .

 2. شکر خدا
  +7

  در جنگ و دفاع و سازندگی و….هیچگاه نمی پرسند کیستی و از کجا آمده ای.اگر برای وطنت آماده ای، با هر ایمان و اعتقادی و رنگ و نژادی استقبال می کنند….مگر اینکه هدف گم کرده باشیم

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها