پنجشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی در کنگره بین المللی موسسه محک در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, دینی, مراسم ها, هیرمبا  »   گزارش تصویری از جشن هیرومبا در پیرهریشت تا آتش هیرومبا در آتشکده شریف آباد
1,964 بازدید
۲۹ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۴۳
گزارش تصویری از جشن هیرومبا در پیرهریشت تا آتش هیرومبا در آتشکده شریف آباد

گزارش تصویری از جشن هیرومبا در پیرهریشت تا آتش هیرومبا در آتشکده شریف آباد

زرتشتیان همانند سالیان گذشته پسین ارد ایزد با پای پیاده و یا با وسیله نقلیه راهی زیارتگاه پیرهریشت شدند. البته بسیاری از همکیشان از ساعتها پیش در خیله جدید هیرومبا گردهم آمده بودند تا در صدد تهیه و تدارک شام برای زرتشتیان باشند که از سراسر ایران برای شرکت در این مراسم باشنده بودند.

بامداد روز اشتاد ایزد و فروردین ماه ، ساعتی مانده به برآمدن آفتاب ، بانوان شریف آبادی در تهیه و تدارک سیروگ برای صرف صبحانه همکیشان ; مردان غیزلی پس از زیارت پای پیر و صرف صبحانه ( شیرکاکائو و شیر و سیروگ و پشمک ) راهی دشت پیرامون پیرهریشت برای چیدن غیزل می شوند. ( غیزل به بوته های خار در دشت گفته می شود که پس از چیدن و انبوه کردن برروی هم به شریف آباد منتقل شده که آتش هیرومبا از برکت این غیزل افروخته و افروخته تر می گردد. ) پس از نیایش پای پیر و خیرات آش و مراسم خش و خیر زوجهای جوان نوبت به مراسم زیبای چوب زنی می رسد. مراسم با دف زنی بانوان زرتشتی و فریاد هابیرو هابیرو شاباش شاباش شروع می شود و همکیشان به دنبال هم از این خیله به خیله بعدی می روند. گروهی از جوانان ، بهدینی را که باید مراسم چوب زنی در مورد وی انجام شود را بر سر دست کرده و مامور چوب زدن سه ضربه  به نشانه شگون خوبی و خوشی و تندرستی  می زند. و اما فلسفه مراسم چوب زنی : زوجهای جوان و تازه عروس و داماد و همچنین  به مناسبت اولین قدم نو رسیده برای عروس و داماد ، بهدینانی که برای اولین بار در مراسم غیزل چینی شرکت کرده و دست به غیزل می زنند و همچنین جوانانی که در مسابقات مهم علمی و دانشگاهی مقام ممتاز را به دست آورده اند.

پس از پایان مراسم چوب زنی تمامی همکیشان در سالن پیر هریشت گرهم آمده و مجری برنامه ( آقای داریوش کاموسی ) ضمن خیرمقدم به تمامی همکیشان اسامی تمام بهدینانی که گوسفند نذر کرده اند را بیان نموده و مراسم با آوای خوش بانوی زرتشتی پایان می پذیرد. پس از صرف ناهار که به همت و تلاش شبانه روزی  زنان و مردان هیرومبایی تهیه گشته است ، همکیشان به سوی شریف آباد روانه می شوند تا همانند آداب و سنن پیشنیان خود آتش هیرومبای دیگری را در آتشکده شریف آباد بیفروزانند.

آتشکده شریف آباد ، محل برگزاری مراسم آتش افروزی هیرومبا ، همکیشان زرتشتی پس از اوستاخوانی در شاه ورهرام ایزد در محوطه باز آتشکده گردهم می آیند. پیش از شروع مراسم هر همکیش شریف آبادی به رسم سنت گذشتگان بخشی از هیزم خانه خود را برداشته و به سمت آتشکده روانه می شود تا در آتش افروزی سهمی داشته باشد. به دنبال رسیدن بار غیزل از پیرهریشت به آتشکده ، دایره بزرگی از مردان در محوطه آتشکده تشکیل شده ، موبدیار ماهیار دهموبد و موبدیار شهریار پورسرخابی پس از خواندن اوستا شروع به بازگو نمودن اسامی اندیشمندان و بزرگمردان جامعه زرتشتی در طول تاریخ از اشوزرتشت مهر اسپنتمان گرفته تا موبد رستم شهزادی و سپس تمامی نامهای همکیشان شریف آبادی که در سی سال اخیر به رحمت ایزدی پیوسته اند نموده و هر بار با بازگونمودن هر یک از این اسامی با اشاره دست فرد میاندار ( خدایار فلامرزیان ) یک بار مردان نیم دایره سمت راست به نشانه احترام خم شده و فریاد هیرومبا سر می دهند و با نامبردن اسم بعدی مردان نیم دایره سمت چپ هیرومبا می گویند. پس از پایان مراسم هیرومبا گویی موبد با مجمر روشن آتش در دست به سمت توده غیزل که به همت همکیشان به این مکان آورده است رفته و آتش هیرومبا افروخته می گردد. آتش هیرومبا کم کم به سمت آسمان زبانه کشیده و همه را مبهوت روشنایی و گرمای خود می کند.

HC.00B HC.02 HC.03 HC.04 HC.05 HC.06 HC.07 HC.08 HC.10 HC.11B HC.12 HC.13 HC.14B HC.15 HC.16 HC.17 HC.18 HC.18D HC.19 HC.20 HC.21 HC.22 HC.23 HC.25 HC.26 HC.27 HC.29 HC.30 HC.32 HC.33 HC.34B HC.35 HC.36 HC.37 HC.38

HC.39 HC.40

برساد-آرش ترکی

مطالب مرتبط با برچسب

تصاویری از روزهای اول و دوم هیرمبا
آیین هیرمبا، یکی از جشنهای کهن است که در زیارتگاه پیر هریشت و محله شریف آباد اردکان برگزار می شود.
روزهای زیارت پیر هریشت
روزهای هفتم تا یازدهم فروردین ماه، برابر با امرداد امشاسپند تا خور ایزد و فروردین ماه گاهشمار زرتشتی برابر است با زمان زیارت زرتشتیان از زیارتگاه پیر هریشت.

5 دیدگاه برای گزارش تصویری از جشن هیرومبا در پیرهریشت تا آتش هیرومبا در آتشکده شریف آباد

 1. خسرو
  +1

  از کار های ناپسندی که این گروه در این مراسم انجام میدهند
  ۱-جمع آوری هیزم (غیزل به قول خودشان ) از اطراف صحرای هریشت ، کندن بوته هائی که فکر کنم از لحاظ حفظ محیط زیست و صحرای خشک اون حوالی نوعی جنایت میتواند باشد !
  ۲-کشتار تعدادی گوسفند برای تکمیل شادی و خوشی هیرومبا
  ( اگر راست میگویند جشن و شادی را با گیاه خواری پذیرائی کنند )
  ۳- کسترش این رسم و سنت بسیار کم همگیر بین زرتشتیان دیگر مناطق ( چون فقط مقید به یکی دو محله نسبتا سنتی و دیر حالائی شده است )
  ۴- این مراسم چون مطابق با تقویم قدیم ( از لحاظ روز وماه وسال ) انجام میشود ، یک نوع بازگشت به عقب و توجه نکردن به یکی از زیباترین دستور دین که میگوید : با علم و دانش روز هماهنگ باشید و کار های زندگی تان را با منطق و اصول دنیای جدید سازگار کنید
  ۵- دوستان موافق با موارد بالا نکته فراموش شده را بیافزائید ، سپاس

 2. Shahin Shahzadi
  +1

  گزارش و شرح زیبایی بود.. مرسی 🙂

 3. خدایار
  0

  – مراسم هیرومبا در روز اشتاد و اذر ماه قدیم یعنی در وسط زمستان برگزار میشده است .که در طول زمان و محاسبه نشدن اورداد جابجا شده که بهتر به همت جوانان در زمان واقعی خودش اجرا شود.بله درزمستان جمع اوری غیزل خشک و بی مصرف بلا مانع است. در شریف اباد بعد از ظهر هیرئمبا مدارس زرتشتی تعطیل و دانش اموزان با مراجعه به درب تک تک منازل با خواندن شاخ و شاخ هر منی هرکه شاخی بدهد خدا مرادش بدهد هر شاخی ندهد خدا مرادش ندهد از هر منزل هیزم دریافت وبه غیزل ها اضافه میکردند.تا سه شب پیاپی هم با مراجغه دستجات مختلف به درب منازل و خدابیامرزی به درگذشتگان هر منزل اجیل جمع اوری و بصورت دسته جمعی درمحل شاهمهرایزد با شادمانی و رقص و پایکوبی و هنر نمایی بین همه تقسیم میکردند.ولی متاسفانه به جای نو کردن مراسم قشنگ هیرومبا با از بین بردن تاریخ دقیق یک مراسم کهنه و قدیمی ظاهر انرا نگهداشته از محتوا خالی نموده اند بله در پیر هریشت هم همه از سفره خودشان و با غذای ساده از همدیگر پذیرایی مینمودند . خوب است از کلیه این مراسم راز گشایی و درست احراشود.باتشکر از همه دست اندرکاران مراسم که این حد اقل راهم بجا می اورند

 4. خدایار
  0

  روز اشتاد و اذر ماه رابخاطر بسپریم
  . شاخ وشاخ هرمنی هر که شاخی بدهد خدامرادش بدهد هر که شاخی ندهد خدامرادش ندهد.در صبح روز بعد از هیرومبا هر خانه منقل خودش رامیبرد و اتشی از هیرومبا به خانه خودش میبرد .ووووو

 5. خدایار
  +1

  -بهدینان محترم شریف ابادی و غیر شریف ابادی لطفا مراسم مشابه محله خود را برای روشن شدن ریشه این اعیاد در این صفحه باز گو تا شاید مححقان و دوستاران ایین بتوانند انرا برای ایندگان روشن وثبت نمایند.دوستان شریف ابادی هم که مراسم رااجرا میکنند لطفا جبهه نگیری نفرمایند در جهت روشن شدن ریشه تاریخی و مراسم کمک کنند . فراموش نکنیم مراسم با محتوا و ریشه دار هرگز اربین نمیروند.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها