جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، خبرهایی از جام جان باختگان در 13 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   انجمن زرتشتیان قاسم آباد, انجمن ها  »   آیین آتش افروزی سپیده دم سال نو در قاسم آباد
2,131 بازدید
۱ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۹
آیین آتش افروزی سپیده دم سال نو در قاسم آباد

آیین آتش افروزی سپیده دم سال نو در قاسم آباد

آتش افروزی در سپیده دم روز اورمزد از ماه فروردین، یکی از سنتهای زرتشتیان است که در آغاز سال جدید انجام می شود. زرتشتیان از دیرباز در  آخرین شب سال که آن را شب وه می نامیدند، به شادی و پایکوبی می پرداختند و پیش از طلوع آفتاب به صورت همزمان بر پشت بام خانه ها به آتش افروزی می پرداختند. تا آغاز سال جدید را به صورت هماهنگ شادباش بگویند.

البته آیین آتش افروزی تنها به روشن نمودن آتش خلاصه نمی شد، در کنار هیزم، میوه و سبزه و آب نیز بر روی بام برده می شد و در کنار آتش نیز به نیایش خداوند یکتا می پرداختند. پس از تمام شدن شعله های آتش نیز بخشی از زغالهای آتش به آتشکده منتقل می شد و بدین ترتیب آتش همه خانه های زرتشتی همازور می شد و زرتشتیان نیز همزمان با طلوع خورشید در نخستین روز سال در آتشکده ها با یکدیگر ملاقات می کردند و سال جدید را شادباش می گفتند.

امروزه در برخی از محله ها و روستاهای شهر یزد این سنت در گاهشمار قدیم زرتشتیان و در برخی از محله ها و روستاها بر اساس گاهشمار جدید زرتشتیان برگزار می شود.

از جمله در محله زرتشتی نشین قاسم آباد که امروز بخشی از شهر یزد است و مدرنیته تاثیر شگرفی روی آن گذاشته است، همچنان زرتشتیان قاسم آباد به همت انجمن این محله و جوانان قاسم آبادی آیین آتش افروزی سپیده دم سال نو را برپا می دارند.

حدود ساعت ۵ صبح با پخش آهنگ و آوای اوستا توسط جوانان قاسم آبادی، زرتشتیان به صورت هماهنگ آتش می افروزند و پس از نیایش خداوند یکتا، بخشی از این آتش به آتشکده ها منتقل می شود:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

مطالب مرتبط با برچسب

آیین آتش افروزی سپیده دم سال نو برگزار شد
در برخی از محله های زرتشتی نشین از جمله قاسم آباد یزد، آیین آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه برگزار شد.
گزارش تصویری از آیین آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه قدیم در روستای مزرعه کلانتر
آیین آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه بر اساس گاهشمار قدیم زرتشتیان در روستای مزرعه کلانتر انجام شد.
گزارش تصویری از آیین آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه
ساعت 5 بامداد، سه شنبه 27 تیر ماه، آیین آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه در گاهشمار قدیم زرتشتیان به صورت همازور در روستای زرتشتی نشین مزرعه کلانتر برگزار شد.
آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه در کوچه بیوک
آیین آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه بر اساس گاهشمار قدیم زرتشتیان در محله زرتشتی نشین کوچه بیوک یزد برگزار شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها