شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از یکصدمین سالگرد تاسیس آتشکده تهران(بخش دوم) در 10 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن موبدان تهران, انجمن ها  »   پیام نوروزی انجمن موبدان
314 بازدید
۳۰ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۵۵
پیام نوروزی انجمن موبدان

پیام نوروزی انجمن موبدان

     به خشنودی اهورامزدا

می‌ستاییم تو را ای اهورامزدا که قانون اشا را بنیاد نهادی، آب‌ها و گیاهان را آفریدی، کل جهان هستی را نیک آفریدی.

می‌ستاییم مردان و زنان و یلان و پهلوانان نیک‌اندیشی که با وجدان نیک، در برابر دروغ و بدی برمی‌خیزند.

بشود که از اشون‌ها (راستی‌جویان) باشیم. همازور بیم، همازور اشوبیم. هم‌کرفه‌ی کرفه‌کاران بیم، دور از ونا و ناکاران بیم.

هم‌کرفه‌ی نیکان و وهان هفت کشور زمین بیم.                                              اشم وهو …

 

همکیشان ارجمند

فرارسیدن نوروز باستانی، این علمی‌ترین و عملی‌ترین گاه‌شمار جهان را خجسته‌باد گفته، سالی سرشار از تندرستی، شادکامی و پیروزی را برای یکایک شما گرامیان از درگاه اهورامزدا آرمان دارم.

هرگز از یاد نبریم که:  

–   مهاجمان امروز، نه با چشم‌داشت بر خاک، که با تاختن بر باورها، چیرگی بر هویت و غرور ملی مردمان را در سر می‌پرورانند. هنگامی یک ملت می‌تواند با گام‌های استوار به سوی تعالی و تکامل گیتوی و مینوی گام بردارد که از تاریخ گذشته‌ی خود صادقانه باخبر بوده و در کردار به ارزش‌های فرهنگی و مدنی خود تکیه داشته باشد. در این صورت است که دشمنان نمی‌توانند او را از درون تهی کرده، گنجینه‌ی دانش و فرهنگ را از راه‌های گوناگون به تاراج برند.

–   و تنها چاره‌ی کار این است که بر پایه‌ی «منطق تاریخ به مفهوم علمی واژه»، گذشته‌ی خود را بشناسیم و به خویشکاری (تکالیفی) که در برابر این شناخت داریم، عارفانه آگاهی یابیم و عالمانه عمل کنیم. و از همه ازرش‌های نیک و والای نیاکانی، بر پایه‌ی اندیشه و گفتار و کردار نیک، پاسداری نماییم.  

  • ·        می‌بالیم و ارج می‌نهیم به گذشته‌ی پرافتخار خویش که:

–   از فرزندان نخستین بینان‌گذاران یکتاپرستی، مدافع حقوق بشر، براندازنده‌ی برده‌داری، گسترش‌دهنده‌ی راستی (اشویی) و نیکی (وهومنی) در استقرار انسانی‌ترین تمدن و فرهنگ جهان بوده‌ایم. که احترام به آیین‌های دیگران، رعایت حقوق دیگر انسان‌ها، آزادی انتخاب اندیشه و بیان، شادی کردن و نیکی‌افزا بودن، از نخستین باورپایه‌هایمان بوده است.

–   که نیاکان ما از هزاران سال پیش، از بنیان‌گذاران بسیاری از علوم به ویژه ستاره‌شناسی، اصول اخلاقی، حقوق، پزشکی، پاسداشت زیست‌بوم، مدیریت بر آب و غیره و از جمله کشف دقیق آغاز سال نو بوده‌اند.

  • ·       و از امروز بیشتر به مفاهیم واژه ها توجه کرده، عمل نماییم:

–   فصل بهار (به آر) که آغاز کوشش طبیعت در راستای بهترین شدن است. ما نیز راه بهتر زیستن را از راه بهترین پرستاری کردن از همه آفریده‌های اهورمزدا، بیاموزیم و در زندگانی به کار بندیم.

–   از ۱۰ روز پیش از نوروز به خانه‌تکانی می‌پردازیم. پنج روز نخست به خانه‌تکانی گیتوی، و پنج روز دوم که «گاه گاتابیو» نامیده می‌شود به خانه‌تکانی مینوی می‌پردازیم. سخنان آسمانی«گاتاها» کتاب آسمانی زرتشتیان که کشف حقایق بسیار، توسط پیامبرمان اشوزرتشت و اعلام آن به بشریت است، را وارد در اندیشه و گفتار و کردار خود می‌کنیم.

–   با آتش پشت‌بام کردن، به پیشواز سال نو می‌رویم.

–   روز ششم فروردین‌ماه، زادروز اشوزرتشت را گرامی می‌داریم.

–   با به آرامگاه رفتن در جشن فروردینگان در ۱۹ فروردین‌ماه، فروهر گذشتگان را بدرقه می‌کنیم.

چرا که می‌دانیم همان‌گونه که یزدی‌ها و کرمان‌ها و دیگر همکیشان نسل اندر نسل فرهنگ و مراکز فرهنگی زرتشتیان را به درستی نگاهبانی کرده‌اند. و موبدان نیز همچون نیاکان خود، نسل اندر نسل، از اصول دین (گاتیک) اشوزرتشت پاسداری کرده، فروع (هاتیک و داتیک) کیش زرتشتی را بر پایه‌ی اصول به روز کرده‌اند، هرگز اجازه نخواهند داد که دین‌ساز و دین‌باز در جامعه ما پدیدار شود. 

همواره توجه داریم که با همازوری بیشتر با یکدیگر بر پایه‌ی اشویی، می‌توانیم ادامه‌دهنده‌ی راه نیاکان باشیم. و «از زمره‌ی کسانی باشیم که مردم را به سوی راستی و نیکی و جهان را به سوی پیشرفت و آبادانی می‌برند.» و پشت در پشت یکدیگر، این دین و فرهنگ اهورایی را پربارتر از همیشه‌ی تاریخ به نسل آینده بسپاریم.

در پناه اهورامزدای یکتا و بی همتا                                                         

هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز

انجمن موبدان تهران

 رییس: موبد دکتر اردشیر خورشیدیان  

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها