معرفی کتاب: سه‌شنبه‌ها با موری

چاپ

مشخصات کتاب:

سه‌شنبه‌ها با موری، نویسنده : میچ آلبوم، ترجمه: ماندانا قهرمانلو، نشر قطره، ۱۳۷۲ (چاپ نود و سوم زمستان ۱۳۹۳)

معرفی کتاب:

سه شنبه ها با موری با زیرعنوان “مرد پیر، مرد جوان و بزرگ ترین درس زندگی”، کتابی است که داستان واقعی زندگی یک روزنامه‌نگار و استاد جامعه‌شناسی او را بازگو می‌کند. در واقع داستان یکی از دانشجویان موری (همان استاد قدیمی) به نام “میچ آلبوم” است که در مراسم فارغ التحصیلی برای آخرین بار استادش را در آغوش می گیرد و به او قول می دهد که ارتباطش را با استاد قطع نکند اما ناخواسته این کار را می کند. میچ بعدا و پس از هجده سال به طور اتفاقی موری را در یک برنامه ی تلویزیونی معروف آمریکایی می بیند و متوجه می شود که او دچار بیماری ASL شده (بیماری ای که انسان را به طور تدریجی از پا به بالا فلج می کند و سپس مرگ فرا میرسد – استیفن هاوکینگ، فیزیکدان معروف هم همین بیماری را دارد) و چند ماه دیگر بیشتر زنده نیست و در این فرصت تصمیم می‌گیرد تا فرایند نزدیک‌تر شدنش به مرگ را برای دیگران بازگو کند. میچ از آن به بعد سه شنبه ها به دیدار استادش (موری) می رود و هر هفته درسی را از او می آموزد و در واقع آخرین پایان نامه ی خودش را می گذراند. همین مطالب شالوده کتاب حاضر را فراهم می کند.

 

قسمتی از این کتاب:

از او پرسیدم برای خودش احساس تاسف نمی کند؟
گفت:  “صبح ها گاهی برای خودم عزاداری می کنم. به بدنم نگاه می کنم، همانقدر که می توانم دستها و انگشتهایم را تکان می دهم و به آنچه که از دست داده ام تاسف می خورم. بعد برای مرگ کند و دردناک خودم عزاداری می کنم ولی بعد تمام می شود.”
به همین سادگی؟!
”بله، اگر لازم باشد خب گریه می کنم، ولی بعد توجهم را به تمام چیزهای خوبی که هنوز در زندگی ام هست جلب می کنم. کسانی که هنوز به دیدنم می آیند. قصه هایی که خواهم شنید. اگر سه شنبه باشد با تو، آخر ما اهل سه شنبه هستیم.”

 

جملات برگزیده:

  • بپذیر: هم آنچه را که قادر به انجامش هستی، هم آنچه را که قادر به انجامش نیستی.
  • گذشته را همانگونه که گذشته، بپذیر، بدون آنکه در صدد نفیِ آن برآیی، بدون این‌که خواهان خلاصی و فرار از آن باشی.
  • بخشایش خود و دیگران را بیاموز. فکر نکن که برای انجام آن دیگر دیر شده‌ است.
  • تنها راه معنی دادن به زندگی این است که خودت را وقف دوست داشتن دیگران بکنی.
  • مرگ زندگی را به پایان میرساند نه یک رابطه را.
  • تو موج نیستی بلکه قسمتی از دریا هستی.
  • بعضی وقتها آدم نمی‌تواند به چشمهایش اعتماد کند. باید به احساساتش اعتماد کند. اگر می‌خواهی دیگران به تو اعتماد داشته باشند باید تو هم به آنها اعتماد داشته باشی. حتی در تاریکی مطلق. حتی وقتی داری می‌افتی.
  • بسیاری از چیزها کشف شده‌است بجز چگونه زیستن.

 

سه شنبه ها با موری از کتاب های پرفروش آمریکا بوده و به زبان های بسیاری ترجمه شده است. این کتاب از تاثیرگذارترین و پرفروش ترین کتابهای انتشارات نیویورک تایمز است. فیلمی نیز بر اساس آن در سال ۱۹۹۹ ساخته شده است. این کتاب نسبتا طولانی درسهایی از زندگی به ما می دهد که در هیچ کلاس و دانشگاهی یادمان نمی دهند. پس اگر وقت و حوصله خواندن دارید، سه شنبه ها با موری را از دست ندهید.سه شنبه ها با موری