پنجشنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۶
»   انجمن ها, دینی, علمی, گروه پژوهشی یادگار باستان  »   کارگاه سنت زردشتی بازگشایی افقی نو در مطالعات ایرانشناسی است
465 بازدید
۱۴ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۰۶
کارگاه سنت زردشتی بازگشایی افقی نو در مطالعات ایرانشناسی است

کارگاه سنت زردشتی بازگشایی افقی نو در مطالعات ایرانشناسی است

گروه پژوهشی یادگار باستان در تلاش برای برگزاری کارگاه سنت زردشتی در ایران روزگار اسلامی است. این کارگاه چهار روزه در روزهای روزهای ۱۸، ۲۲، ۲۵ و ۲۹ دی ماه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ با استادی دکتر حمیدرضا دالوند برگزار می شود.

به همین مناسبت نظر دکتر دالوند در رابطه با این کارگاه با اهداف برگزاری این کارگاه پرسیدیم که در پی می آید:

سنت زردشتی در روزگار اسلامی عنوانی کلی برای باز گشایی افقی نو در مطالعات ایران شناسی و  نیل به  اهداف زیر است:

۱_ تاکنون شناخت دیانت زردشتی  منحصر به متون اوستایی و پهلوی بوده که عموما تصویری تاریخی از این کیش بدست می دهد و از صورت پویا دین و نیز تعاملات آن و جامعه اسلامی خبری نیست. با مطالعه سنت ما برمی گردیم به مطالعه تحولات صورت زنده دیانت زردشتی و تعاملاتی که با دین رسمی داشته است.

۲- این کارگاه برمبنای اجرای طرحی با عنوان متون فارسی زردشتی برگزار می شود و بر آن است تا به پرسش اصلی زیر پاسخ بگوید: جامعه زردشتی امروز ایران چگونه و طی کدام فرایند تاریخی  در یزد و کرمان تجمع پیدا کرد؟

۳- برای پاسخ به این پرسش سرگذشت جامعه زردشتی پارس، آذربایجان، شمال ایران، ری و ایران مرکزی، خراسان بزرگ، سیستان ، کرمان و یزد بررسی می شود.

۴- جمع بندی تحولات تاریخی و رسیدن به یک دیدگاه منسجم ، مهمترین کلید برای شناسایی مراکز هیربدستانی یا مکاتب و مدارس وحلقه های موبدی ایران است.

۵- اگر ما به چنین جمع بندی و دید تاریخی روشن وقابل قبولی از مراکز زردشتی نشین برسیم، بررسی میراث فکری و متون برجای از آنها ممکن و میسر خواهد شد.

گفتنی است دکتر حمیدرضا دالوند عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است.

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها