پنجشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی در کنگره بین المللی موسسه محک در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   فرهنگی  »   معرفی کتاب: در جستجوی زرتشت
640 بازدید
۸ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۲۳:۴۸
معرفی کتاب: در جستجوی زرتشت

معرفی کتاب: در جستجوی زرتشت

مشخصات کتاب:

کتاب در جستجوی زرتشت “جستاری در ایران و آسیای میانه برای یافتن اولین پیامبر دنیا”

نوشته پل کریواچیک ترجمه مریم تقدیسی – انتشارات مکتوب  ۱۳۹۵

(این کتاب پیشتر در سال ۱۳۸۸ توسط محسن ربیع زاده به فارسی برگردان شده و نشر ثالث آن را منتشر کرده است.)

معرفی کتاب:

کتاب سفرگونه است و تاریخ مدارانه، حاصل کندوکاو و جستجوی تاریخی میدانی، پل کرایوچیک جراح و دندانپزشکی که در پهنه شرق  تا غرب به جستجوی اشوزرتشت ، اندیشه و تاثیرات اندیشه  او می پردازد و در این میان به نکات بکر و تازه ای دست می یابد که با خواننده در میان می نهد. به ایران سفر می کند به تخت جمشید و نقش رستم سر می زند و می اندیشد به سرای داریوش و کورش پای می نهد و باز می اندیشد و رد پای زرتشت بزرگ را می جوید به شوش و آپادانای شوش می رود به دانیال نبی سر می زند به جستجوی ردپای اندیشه زرتشت اشو در بن نگرش و دیدگاه  مانی می پردازد که بخش مهمی از اندیشه اشوزرتشت را در نگرش او می یابد ولی می بیند که آن را مانی با اندیشه های بودا و مسیح در هم تنیده و از دو بنی اخلاقی بر محور یکتاپرستی به دو بنی  آفرینشی متکی بر دوگانه پرستی رسیده است و این اندیشه چه ها که نکرده و چه تاثیراتی که برجای نگذاشته از جمله نفوذ در دین مسیحیت و گسترش تا جنوب فرانسه و تشکیل فرقه کاتارها در مسیحیت و آن برخورد سهمگین کلیسا با آنان که مردمان بیگناه را تنها به شَوَند شیوه نگرش و اندیشه در میان کپه های آتش زنده زنده سوختندشان…..

به آسیای میانه سفر می کند تا زرتشت اشو را دریابد، به جاده زرین سمرقند تا به افغانستان و پای تندیس های ویران شده بودا، گذر تا کوه های هندوکوش، گذرگاه سالنگ تا پل خُمری و دیدن بقایای یک آتشکده باستانی و پرس و جو از قهوه خانه چیِ مجاور آن، در می یابد که گفتار قهوه خانه چی فرسنگ ها از حقیقت به دور است چون به سحر و جادو می اندیشید و این جای سپند را وابسته به پادشاهی ساحر برمی شمرد.

در بلخ به جستجوی پیامبر می پردازد و با بررسی در و دیوار های باستانی شهر، به آن اشو، می اندیشد و به یاد رباعی خیام می افتد آنجا که فاخته می سراید کو کو کو؟

نویسنده در این طی طریق ناامید نمی شود، این بار رو سوی باختر زمین می نهد و به آلمان می رود و در کاوش خود به نیچه می رسد، با این پرسش که چرا نیچه از میان این همه اندیشمند و پیامبر به زرتشت می پردازد، نیچه ای که مسیح را به بزرگی یاد نمی کند و بزرگان فلسفه یونان را به هیچ می گیرد چرا این گونه زرتشت را بزرگ می دارد و می خواهد بداند که چرا زرتشت بر نیچه گذر کرده است:

«به انتظار نشسته بودم، نه در انتظار چیزی، فارغ از خیر و شر – از روشنی و تاریکی لذت می بردم . فقط روز بود و دریاچه بود، ظهر بود و زمان بی انتها. دوست عزیزم، همین جا بود که ناگهان یکی دو شد و زرتشت بر من گذر کرد.»

و این برای نیچه وحی بود و اینکه معنای “چنین گفت زرتشت” این است که زرتشت نویسنده واقعی کتاب بوده است نه خود نیچه، به برداشت او نیچه از قول زرتشت ننوشته است، زرتشت از طریق واسطه ای به نام نیچه  نوشته است. سه بخش از چهار بخش این شاهکار، هریک در ده روز حیرت انگیز نوشته شده است.

چون در نظر نیچه، خدای مسیحیت دیگر قادر به پاسخگویی در مقابل تمدن غرب نبود، بایستی به مجموعه جدیدی از ارزش ها، فراتر از نیکی و بدی اندیشید.

با این بررسی ها، جستجوگر اندیشمند ما به این برداشت می رسد که کتاب چنین گفت زرتشت نیچه که فلاسفه به خوبی آن را می شناسند هرگز نتوانسته است نام زرتشت را آن طور که باید، به فرهنگ عامه معرفی کند، ولی دو هنرمند دیگر از طریق همین کتاب توانستند این کار را انجام دهند .

ریشارد اشتراوسِ آهنگساز و استنلی کوبریکِ کارگردان، فیلم ۲۰۰۱ اودیسه فضایی کوبریک در زمان کوتاهی به شهرت و موفقیت رسید به خصوص در میان جوانان و اثر اشتراوس ماندگار شد با اجرای جازنواز برزیلی، یومیر دئوواتو که به عنوان بهترین اثر پاپ جایزه گرمی ۱۹۷۳ را برنده شد.

اما نویسنده کتاب با تحقیق روی کتاب چنین گفت زرتشت نیچه و دیدن فیلم بالا به یک جمله می رسد که خلاصه کاملی از پیام فیلم است: “انسان ریسمانی است که میان حیوان و ابرانسان کشیده شده است ریسمانی بر فراز پرتگاه” پژوهشگر ماجراجو در این جستجو ها به کلیساهای باستانی هم سر می زند و ماجرا از آنجا آغاز می شود که چون در سال ۱۹۴۱ لندن در معرض شدید ترین حملات نیروی هوایی هیتلر قرار داشت  و یک دهم شهر به خرده سنگ و پاره آجر تبدیل شد، کلیسای جامع سنت پل به نحوی عجیب جان سالم به در برد ولی پیرامون آن ویرانی به بار آمده بود، منطقه به مدت ۱۱ سال به صورت ویرانه جنگی باقی ماند تا در سال ۱۹۵۲ یک شرکت عمرانی اقدام به آبادانی آن کرد که حین  حفاری سر یک مجسمه زیبا مجسمه مهر “میترا” آشکار شد، آری معبد مهر یا میترائیوم در لندن کشف شد.  نویسنده براین باور است که مذهب رومی شده مذهب پارسیِ زرتشت تا به آنجا تا قلب لندن نفوذ کرده است و او بارها تکرار می کند که دین و باور ایران بر یهودیت و مسیحیت اثرها داشته است و تحت هدایت پارسی ها بوده که یهودیان از هنوتیسم یا تک پرستی(پرستش یک خدا بدون انکار دیگر خدایان) به مونوتئیسم یا یکتاپرستی روی آوردند و دیدگاه زرتشتی با انتقال از طریق الهیات یهود سپس مسیحیت، تاثیرات بلند مدت در دنیا به جای گذاشت و بخشی از میراث آبا و اجدادیِ همه دنیای غرب شد و در اینجا روی به گفته مری بویس می آورد که «تعالیم زرتشت حضوری مبهم ولی قدرتمند در دنیای یهودی-مسیحی دارد.»

این نویسنده مسافر پایان کتابش را نقل خاطره ای قرار می دهد به دیدارش از یکی از زیارتگاه های زرتشتیان در شهر یزد و نزدیکی ژرف و تکان دهنده او با پیرمرد زرتشتیی که در آنجاست و می نویسد ۲۵۰۰ سال پیش، اجداد من و او در جلسه ای که دنیای ما را شکل داده بود باهم روبرو شدند و تعالیم زرتشت از طریق اجداد من یعنی یهودیان تبعید شده و آزاد شده توسط کورش به دیگر یهودیان و از طریق آنها به مسیحیان رسید.

و برداشت آخر این نویسنده پژوهشگر از کاوش و جستجویش: «می گویند فرهنگ غربی بر اساس هلنیسم و یهودیت بنا شده است از حالا به بعد باید مذهب زرتشت را هم  به آن اضافه کنم.»

photo_2016-12-08_10-21-23

برساد-مهرداد قدردان

مطالب مرتبط با برچسب

یک دیدگاه برای معرفی کتاب: در جستجوی زرتشت

  1. اردشير
    +1

    با درود خواندن این مقاله برایم بسیار جالب و لذت بخش بود.بسیار ممنون از آقای مهرداد قدردان وسایت برساد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها