چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، انتخابات انجمن اولیا و مربیان دبستان دخترانه مارکار برگزار شد در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن ها, کانون دانشجویان زرتشتی  »   تور مهرایزد کانون دانشجویان زرتشتی
681 بازدید
۷ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۲۲:۱۸
تور مهرایزد کانون دانشجویان زرتشتی

تور مهرایزد کانون دانشجویان زرتشتی

کانون دانشجویان زرتشتی همزمان با جشن مهرگان در گاهشماری باستانی زرتشتی، تور مهرایزد را برگزار می کند. این تور در ماه بهمن و به مقصد استان یزد برگزار می شود و آگاهی های بیشتر به زودی از سوی کانون دانشجویان زرتشتی اعلام می شود.

برای آشنایی بیشتر با جشن مهرایزد، بخشی از کتاب «آیین» به نویسندگی مهرداد قدردان را می آوریم:

برگزارى جشن مهرگان در ۵روز(از روز مهر تا ورهرام روز مهرماه گاه شمارى قدیم(بدون کبیسه)) با قربانى گوسفند، انجام مراسم درون و گهنبار، نیایش، مهمانى و گردهمایى همراه است. به شوند به شمار نیاوردن(رعایت نشدن) کبیسه، انجام این مراسم به جاى برگزارى در مهرماه به بهمن ماه کشیده شده است.

انجام قربانى در این مراسم یادآور قربانى کردن گاو توسط مهر است و شایان نگرش اینکه پس از چند هزار سال هنوز این رویداد اساطیرى بازآفرینى مى شود.

برگزارى گهنبار و نیایش در پیر هاى شاه مهرایزد و شاه فریدون(پیروزى فریدون بر ضحاک در این جشن)، درون و میَزد و یاد درگذشتگان و تقسیم گوشت قربانى بریان شده بین مستمندان، در مهرگان سنتى یاد کردنى است.

اما جشن مهرگان سنتى در روستاهاى زرتشتى نشین تفت یزد چون زین آباد و چم و مبارکه، نیز کم و بیش همسان با شریف آباد، با همان گاه شمارى در بهمن ماه برگزار مى شود. در این روستاها، مراسم مهرایزد در روز مهر از ماه مهر آغاز و تا ورهرام روز و مهرماه به مدت ۵روز ادامه دارد و قربانى گوسفند و مهمانى و پذیرایى و نیایش در اینجا به چشم میخورد. در روز پنجم جشن، مراسم “گِشت” انجام مى پذیرد.

گِشت(گَشت- از مصدر گشتن و گردیدن) بدین شیوه است که بامداد روز پنجم(ورهرام روز) اهالى روستا و فرزندان و خویشان که از دور و نزدیک گرد آمده اند با شادى و هلهله و نواحتن دف و سُرنا به راه افتاده، به یکایک خانه هاى روستا سر مى زنند و چند دقیقه اى مهمان صاحب خانه مى شوند و جشن را به او شادباش گفته و براى درگذشتگان و نیاکانش از اهورامزدا درخواست آمرزش کرده و براى خانواده اش خواهان تندرستى و شادکامى مى شوند و صاحب خانه نیز از مهمان پذیرایى کرده و مبلغى نیز در پایان به “درمهر”(آتشکده) دهش مى کند. این مراسم تا شامگاه به درازا مى کشد و در پایان لُرک گردآورى شده در “درمهر” گهنبار و نیایش همگانى انجام و سپس شادى پایان بخش مراسم است.

تور مهرایزد

مطالب مرتبط با برچسب

زمان نام نویسی تور مهرایزد کانون دانشجویان زرتشتی اعلام شد
روزهای 28 تا 30 دی ماه زمان نام نویسی تور مهر ایزد کانون دانشجویان زرتشتی است. این تور با هدف شرکت در آیینهای جشن مهرگان در گاهشمار قدیمی زرتشتیان در استان یزد برگزار می شود.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها